Europejskie loterie

W Europie odbywa się wiele różnych loterii. Część z nich to loterie krajowe, które mają miejsce jedynie w danym kraju. Każde państwo ma swoją własną loterię, która ma największy udział na rynku. Przykładami może być brytyjska UKlotto, hiszpańska ElGordo czy włoska superenalotto.

Drugą grupą są europejskie loterie międzynarodowe, które charakteryzują się tym, że obszar ich działania nie obejmuje jednego, konkretnego kraju, a na przykład cały lub prawie cały kontynent. Te drugie sprawiają wrażenie o wiele ciekawszych. Mają więcej fanów i umożliwiają dużo wyższe wygrane. W innych krajach nawet jackpoty kasyn online są wyższe, ale nie tak wysokie jak lotto.

EuroMillions

Najbardziej znaną w Europie grą liczbową jest EuroMillions. Loteria została założona w lutym 2004 roku jako połączenie trzech innych, krajowych loterii z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Pod koniec tego samego roku dołączyło do nich kilka innych państw. Każdy, kto zdecyduje się grać w EuroMillions, musi postarać się trafić 5 z 50 liczb (w tym przypadku gwiazdek), a następnie 2 z 12. Aby wziąć udział w zabawie, należy kupić specjalny los. Znajdziemy go w licencjonowanym salonie lub poprzez stronę internetową. Istnieje 13 różnych kategorii wygranych. Każda z nich określa dokładnie potrzebną do trafienia liczbę gwiazdek oraz dokładne wartości nagród przypadające na każdą z nich. Najwyższa wygrana (przy trafieniu stuprocentowej konfiguracji) stanowi 32% ogólnej puli. Dalsze kategorie mają już swoją konkretną wysokość i wynoszą od 4 nawet do ponad 310 tysięcy euro. Co ciekawe, dla krajów uczestniczących w loterii, utworzony został specjalny fundusz, do którego wpływają pieniądze oraz który zapewnia środki na przyszłe wygrane. Dzięki niemu chronione są też inne państwa, w razie bankructwa czy innej nieprzewidzianej sytuacji.

EuroJackpot

Inną europejską loterią jest EuroJackpot, w którym uczestniczy również Polska. Ta gra liczbowa jest o wiele młodsza od poprzedniej. Pierwszą grę zorganizowano dopiero w 2012 roku. Na chwilę obecną bierze w niej udział 18 państw. Tutaj już na samym początku określono pewne limity. Wygrana nie może bowiem przekroczyć kwoty 90 000 000 euro. Jej ogólne zasady są zbliżone do poprzedniej loterii. Jak dotąd najwyższą możliwą wygraną udało się trafić jedynie trzy razy w historii całej loterii. Wśród 75 rekordowych wygranych, tylko jedna padła w Polsce. Miało to miejsce w maju tego roku, natomiast wygraną sumą było 45 000 000 euro. EuroJackpot dostępny jest poprzez loterię Lotto. Na jej stronie możemy zarówno wybierać poszczególne numerki, jak i zwyczajnie sprawdzać wyniki. Pojedynczy, zwykły zakład kosztuje 12,5 zł. Możemy kupić więcej losów bądź wybrać opcję subskrypcji, dzięki której los będzie automatycznie brał udział w losowaniach do czasu, aż skończą się środki na naszym koncie Lotto.

Leave a Comment